Koncert Solent dua na Festivalu Lent

Vabljeni na koncert zasedbe Solent duo (Meliza Metzger Gómez – sopran, Mario Kurtjak – kitara), ki bo v soboto, 22. 6. 2019, ob 19:30 v Dvorani Union v Mariboru. Koncert je del cikla Salon glasbenih umetnikov v okviru Festivala Lent:

https://www.festival-lent.si/program/dogodek/solent-duo-col-slo/

Prisluhnite arijam, kavatinam in samospevom:

– F. Paer (1771-1839): Dve italijanski arieti: La timida dichiarazione, Pupille tenere (prir. M. Giuliani)
– W. A. Mozart (1756-1791):
Veilchen KV 476 (prir. M. Kurtjak)
Abendempfindung KV 523 (prir. M. Kurtjak)

– M. Giuliani (1781-1829): Dve kavatini:
Amor perché m’accendi
Quando vedo il pastorello

– G. Fauré (1845-1924): Dva samospeva (prir. S. Karpati):
Le Papillon Et La Fleur
Mai

– H. Villa-Lobos (1887-1959): Arija iz brazilske Bachiane št. 5
– J. Rodrigo (1901-1999): 4 ljubezenski madrigali (Madrigales Amatorios, prir. M. Kurtjak):
Con que la lavare?
Vos me matásteis
De donde venís amore?
De los alamos vengo madre

– C. Gounod (1818-1893): Valček-arieta “O légère hirondelle” iz opere Mireille (prir. M. Kurtjak)

Kolumbijska sopranistka Meliza Metzger Gómez je lani zaključila magistrski študij petja na Royal Academy of Music v Londonu pod mentorstvom Catherine Benson in Iaina Ledinghama. Svoje glasbeno izobraževanje je začela na flavti, violini in oboi, kot pevka pa sodelovala v zboru Palestrina Univerze v Pamplonu in mladinskem zboru katedrale v Bodøju na Norveškem. Nato je študirala petje pri Ximeni Bernal in Andrésu Silvi na Univerzi Los Andes (Kolumbija) in z odliko diplomirala. Poleg glasbe je tam zaključila še študij kulturologije in italijanščine. Tekoče govori tudi angleško, nemško, francosko in norveško. Leta 2016 je iz petja diplomirala še na Konservatoriju “Jacques Thibaut” v Bordeauxu pod mentorstvom Sharon Coste, udeležila pa se je še mnogih mojstrskih tečajev pri priznanih pevcih (Susan Bullock, Luciana Serra, Yvonne Kenny …) ter mednarodnih poletnih šol v Nici in Cagliariju. Svoj koloraturni sopran predstavlja v operah, oratorijih, samospevih in komornih zasedbah. Kot solistka je nastopila z orkestrom Univerze Los Andes, z orkestrom Konservatorija v Bordeauxu, oktobra lani pa v vlogi Kraljice noči s komornim orkestrom Tallis v Suffolku. Leta 2017 je v Operi Bordeaux imela samostojni recital ob klavirski spremljavi. Leta 2017 in 2018 je nastopila tudi v opernih scenah Kraljeve Akademije za glasbo v Londonu. Več o Melizi Metzger najdete na http://melizametzger.com

Mario Kurtjak je slovenski kitarist, profesor kitare, skladatelj, kemik in doktor znanosti. Na Akademijo za glasbo v Ljubljani je bil sprejet pri 16 letih kot izreden talent in leta 2010 diplomiral summa cum laude v razredu prof. Andreja GrafenauerjaLani je z odliko zaključil tudi podiplomski študij kitare na sloviti Royal Academy of Music v Londonu, kjer je študiral pri prof. Michaelu Lewinu, Davidu Russellu in Fabiu Zanonu ter prejel nagrado fondacije Blyth Watson. Je prejemnik več prvih nagrad na državnih in mednarodnih tekmovanjih, nagrade Antonia Tarsie, februarskega priznanja ter Škerjančeve in Prešernove nagrade. Redno koncertira po Sloveniji in tujini kot solist in član različnih komornih skupin, s pestrim repertoarjem vseh obdobij in stilov, ki včasih vključuje tudi njegove lastne skladbe in priredbe slovenske glasbe. Velja za izjemnega interpreta kitarske glasbe z obilico tehničnega znanja, izrazitim smislom za muzikalnost, izostrenim odnosom do tona in občutkom za tonsko niansiranje. Več o Mariu Kurtjaku najdete na http://mario.sk4.si/sl/

Solent Duo je nastal leta 2016 na Kraljevi akademiji za glasbo (Royal Academy of Music) v Londonu. V prvem letu študija sta pod mentorstvom Timothyja Walkerja delala na španskem in angleškem repertoarju, v drugem letu pa na italijanskih in nemških pesmi s Christophom Denothom kot mentorjem. Predvsem ju zanima oživljanje neodkritega/pozabljenega repertoarja za koloraturni sopran in kitaro ter njegovo razširjanje z novimi priredbami. Imela sta že več koncertov v Angliji. Lani junija sta nastopila v Dvorani Angele Burgess in Dvorani Davida Josefowitza na Kraljevi Akademiji za glasbo v Londonu, septembra sta imela 3 koncerte v 3 dneh, dva v Londonu (v cerkvi St Olave Hart street in v Charlton house) in enega v cerkvi sv. Mihaela v Sittingbournu, v zadnjem tednu oktobra pa novo mini turnejo treh koncertov v Londonu. Predstavila sva zanimiv in malo znan originalni repertoar ter nove priredbe za koloraturni sopran in kitaro. Na septembrski turneji je bila rdeča nit programa španskih, italijanskih in brazilskih pesmi ljubezen v svoji raznolikosti čustev. Na oktobrski turneji pa sta se z novimi priredbami opernih arij in samospevov  ter navezujočimi solističnimi kitarskimi deli poklonila skladateljem Donizettiju (170-letnica smrti), Mozartu, Schubertu (190-letnica smrti), Fauréju in Gounodu (200. obletnica rojstva).