Umrl je Ljudmil Rus

Leto 2021 zaključujemo z žalostno novico, da nas je 23. decembra zapustil legendarni slovenski pedagog in učitelj kitare ter dolgoletni umetniški vodja in dirigent kitarskega orkestra Ljudmil Rus. Zaradi njegove izjemne predanosti, profesionalnosti in zavzetosti pri poučevanju kitare ter vsestranskega vpliva na razvoj slovenske kitaristike in kitarske pedagogike mu je naše društvo leta 2007 dodelilo častno članstvo. Bil je eden tistih, ki so z veliko vnemo in vztrajnostjo utirali pot kitari kot resnega glasbila pri nas in ogromno pripomogel k temu, da se je slovensko kitarsko izvajalstvo razvilo na zavidljivi nivo, ki ga lahko opazujemo danes. Napisal je tudi veliko odličnih priredb in lastnih skladb, ki so še danes železni repertoar praktično vsakega učenca kitare, pa tudi izjemno dragoceno knjigo »Njeno veličanstvo kitara in njeni podaniki«. Zelo se je proslavil tudi z ustanovitvijo in vodenjem kitarskega orkestra, ki obstaja že skoraj 60 let. Je dobitnik nagrade za življenjsko delo na področju glasbenega šolstva, ki mu jo je leta 2011 podelila Republika Slovenija. Njegovi učenci in mnogi kitaristi ga bodo ohranili v trajnem lepem spominu. Za podoživetje lepih trenutkov sta spodaj dve njegovi skladbi za kitarski orkester v izvedbi njegovega ansambla pod njegovo taktirko: